PSX Extreme pada na ryj, PIXEL też, ruszają ze zbiórką na Patronite! Pomożecie?

W erze internetu prasa drukowana nie ma łatwo. Powoli acz sukcesywnie traci ona na znaczeniu. Słupki sprzedaży spadają co wiąże się z niezadowoleniem wydawców. Znane i lubiane tytuły przenoszone są do sieci z różnym tego efektem lub upadają całkowicie kończąc swoją misję krzewienia treści wśród czytelników, obstawiam, że raczej już i tak tych starszych wiekiem, bo młodzi to mają już w głowie tylko Tik Toka lub Pornaba.

Tak więc kryzys związany z formą przekazu informacji dopada największych rekinów (Polski PlayBoy padł w 2019 roku po 27 latach ukazywania się, amerykański właśnie pada przez koronawirusa, aczkolwiek wydawca zaznacza, że będzie się ukazywał w nieregularnym trybie, zobaczymy jak długo), i tak też się właśnie stało z kultowym, kiedyś naprawdę kultowym miesięcznikiem o grach na PlayStation, potem o grach na wszystkie dostępne konsole, PSX Extreme, stworzonym przez Aja, Ścierę, Hiva, Myszaqa, Kaliego, Norbiego, Lokiego, Stara, wymieniłem tych najbardziej szanowanych twórców z których wielu znałem osobiście. To dzięki tej ekipie ta gazeta była tak często zabierana przez graczy do kibla na piętnastominutowe posiedzenie. Neo, czy Neo Plus Gulasha było też kultowe ale pozbawione tego specyficznego klimatu jaki miał PSX Extreme. Koniec wspominek, może kiedy indziej. Przejdźmy do tematu wpisu:

W związku ze słabą sprzedażą szmatławca, jego wydawca, firma Idea Ahead postanowiła ogłosić zbiórkę pieniędzy w serwisie patronite.pl. Pieniądze mają pomóc przetrwać kryzys i wrócić na proste tory. Idea Ahead jest też wydawcą magazynu PIXEL oraz organizatorem targów Pixel Heaven (Portal ppe.pl jest w innych rękach, niektórzy mogą o tym nie wiedzieć, więc informuję, że PPE i PSX Extreme to dwie różne firmy.).

Idea Ahead działa pod przewodnictwem Roberta „Łapusza” Łapińskiego. Człowieka który ponad 5 lat temu zbierał i zebrał prawie 300 000 zł na wydanie odświeżonego i kultowego Secret Service’a pod nazwą New Secret Service. Zbiórka miała miejsce na portalu polakpotrafi.pl. Udała się. Po wydaniu niecałych dwóch numerów New SS przestał istnieć, bez wdawania się w szczegóły i szukania winnych czy bicia buednego Pegas Assa. Potem dziennikarze growi związani z tym przedsięwzięciem zaczęli pisać dla PIKSELA i chyba piszą do dziś, nie wiem bo nie czytam, i kurde PIXEL też potrzebuje pomocy i też organizuje zbiórkę! Tak więc mamy dwa tytuły prasowe którę prawdopodobnie upadną bez Twojej pomocy.

Ostatnio miała miejsce też inna zbiórka na ratowanie miesięcznika CD-Action. Dziennikarze zebrali w niej 1 300 000 zł. Kwota duża ale i forma trochę inna, bo czytelnicy wspierali kupując akcję wydawnictwa, zostawali inwestorami (Chociaż do dnia dzisiejszego o Nowym CD Action jakoś cicho… ). Nie mniej pokazuje to jedno, że ludzie skłonni są płacić i ratować to co kochają i potrzebują, tak więc graczu twoja wola, twój wybór, pomóż albo nie, obie możliwości są tak samo dobre i nikt nie będzie cię z tej decyzji rozliczał, bo one są twoje, te pieniądze co masz do wydania. A, że pieniędzy Idea Ahead potrzebuje jak tlenu to przygotuj się na spore wydatki…

Na to aby miesięcznik PSX Extreme i PIXEL nie skończyli w śmietniku potrzeba aż 125 tys zł miesięcznie! Macie tyle? :)… Prawdopodobnie jeżeli będzie już po Covidzie to obie gazety na siebie zarobią bo wydawca zarabia na organizacji eventów, przynajmniej tak zapewnia, ale jeżeli nie pomożecie im przetrzymać tego czasu to przejdą do historii. Ja tam obstawiam, że i tak padną ze względu na normalny odpływ czytelników do internetu, więc według mnie to będzie powolna agonia i będzie ona trwała od kilku miesięcy do ponad roku. Nie wierzę w to, że gracze będą płacić kilkanaście – kilkadziesiąt tys miesięcznie tylko po to aby czytane przez nich tytułu nie zniknęły z rynku. W końcu lepiej kupić grę co nie?

” Działalność naszej firmy oparta jest na dwóch kluczowych filarach: organizacji targów i konferencji oraz wydawaniu czasopism, a większość przychodów generuje z eventów właśnie. Tymczasem od półtora roku nie zorganizowaliśmy ani jednej imprezy targowej czy konferencyjnej z których zyski pozwalały nam przez poprzednie 10 lat spokojnie funkcjonować.

Przez ostatnie półtora roku wypadło nam z kalendarza osiem dużych imprez, w tym dwie edycje międzynarodowych targów, które corocznie organizujemy w EXPO XXI od 10 lat, największych na świecie w swojej branży. No i oczywiście Pixel Heaven 2020… Szczególnie ta ostania impreza to duży ból. Kiedy końcu przenieśliśmy się do co najmniej dwa razy większych przestrzeni niż Zajezdnia MZA, dogadaliśmy świetnych gości specjalnych i naprawdę kroiło się grubo jak to mówią, również pod względem wystawców czy sponsorów – pandemia zmieniła wszystko…

W końcu – co najważniejsze – wiemy, że mamy Was, najlepszą na świecie społeczność Czytelników, którzy doceniają jakościowe pismo w druku. A my kochamy to co robimy.

Jak wiadomo, stałe koszty są wysokie przy takiej działalności (od utrzymania biura, poprzez koszty druku, DTP, wierszówek po dystrybucję). Składa się to na kwotę ok. 60.000 PLN netto i jest to naprawdę absolutne minimum, które musimy ponieść co miesiąc.

To dlatego pozwalamy zwrócić się o pomoc do Was, a w zamian dostarczymy jeszcze więcej dobra, ku korzyści nas wszystkich 🙂

Z góry serdecznie dziękujemy! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *